کپی‌رایتر کیست؟

اگر شغل شما بازاریابی آنلاین باشد یا حتی ارتباط کمی با این حوزه داشته باشد حتما واژه کپی‌رایتر را شنیده‌اید.
با این که اصطلاح کپی‌رایتر را زیاد می‌شنوید اما افراد زیادی هستند که این سوال برایشان هست که کپی‌رایتر کیست. وقتی کسی خودش را کپی‌رایتر معرفی می‌کند برای سایر افراد این پرسش مطرح می‌شود که واقعا کار او چیست؟ بعضی افراد شاید کپی‌رایتر را با روزنامه‌نگاری و گزارشگری مرتبط بدانند؛ در حالی که بعضی دیگر وظیفه کپی‌رایتر را مرتبط با حوزه آی‌تی بدانند. که البته هیچ کدام از این‌ها تصویر دقیقی از وظیفه کپی‌رایتر نیست.
پس به صورت دقیق کپی‌رایتینگ چیست؟ کار کپی‌رایتر چیست؟ و برای چی در روزگار ما وظیفه‌ی بسیار مهمی تلقی می‌شود.

Copyblogger کپی‌رایتنگ را به این صورت تعریف می‌کند: کپی‌رایتنگ هنر و علم ارائه کلمات (چه به صورت نوشتاری چه به صورت گفتاری) به صورت استراتژیک هست که این ارائه کلمات با این نیت هست که مخاطب را به انجام رفتاری ترغیب کند.
تعریف کپی‌رایتینگ در ویکی‌پدیا به این صورت است: فعالیت نوشتاری که برای استفاده در تبلیغات و مارکتینگ به کار برده می‌شود کپی‌رایتینگ گفته می‌شود. این فعالیت نوشتاری به منظور گسترش آگاهی از برند و ترغیب مخاطب به خرید صورت می‌گیرد کپی‌رایتر در نوشتن آگهی‌های تبلیغاتی و تهیه بروشور و کاتالوگ و کارهایی از این دست کمک می‌کند.
وبسایت thebalancesmb.com در تعریف کپی‌رایتنگ آورده است: کپی‌رایتینگ مهارت و زمینه‌ی کاری است که مسئولیت نوشتن آگهی‌های فروش یا سایر ارتباطات مارکتینگ را برعهده دارد. کپی‌رایتر برای محصولات، خدمات، کمپین‌های جذب سرمایه و… تولید محتوا می‌کند. مهارت نوشتن و خلق پیام‌هایی که مخاطب را تشویق و ترغیب به خرید کند (یا پرسشی را در ذهن مخاطب ایجاد کند، یا یک ای‌بوک را دانلود کند یا…) برعهده دارد.

موسساتی که اقدام به استخدام کپی‌رایترها می‌کنند به دنبال آن هستند که کارهایی چون تولید پست وبلاگ، نوشتن مقاله، پست شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی، توضیحات محصولات و… به وسیله این متخصصین انجام شود. کپی‌رایتینگ صحیح یکی از موضوعات مهمی است که استراتژیست محتوا در حین تدوین استراتژی محتوا باید به آن توجه کند.
در حال حاضر به دلیل این که اکثر برندها سعی می‌کنند هر روز در دنیای دیجیتال حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشند تقاضا برای کپی‌رایتر به صورت روزافزون در حال افزایش هست. داشتن یک وبسایت به این معنی است که شما باید دائما به تولید محتوا بپردازید و نیاز به کپی‌رایتر دارید.
البته وظایف کپی‌رایترها تنها به تولید محتوا در بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) محدود نمی‌شود.
وقتی به یک آگهی تبلیغاتی در تلویزیون نگاه می‌کنید یک کپی‌رایتر متن فیلمنامه آن را نوشته است.
وقتی بروشور یک محصول یا شرکت را در نمایشگاه برمی‌دارید و نگاهی به آن می‌اندازید یک کپی‌رایتر متن آن را نوشته است. همان طور که گفته شد خیلی از محتواهای تولیدی در فضای وب نیز کار کپی‌رایترهاست.
چه در شبکه‌های تلویزیونی چه در رسانه‌های چاپی و چه در فضای دیجیتال این کپی‌رایترها هستند که متن‌هایی را به قصد ترغیب مخاطب به انجام کاری می‌نویسند. یادتان باشد کپی‌رایتینگ (copywriting) ربطی به قانون کپی‌ رایت (copyright) ندارد.

اهمیت کپی‌رایتنگ چیست؟
حال که به سوال کپی‌رایتر کیست پاسخ دادیم به این پرسش می‌پردازیم که دلیل این که شرکت‌ها و برندها تا به این حد به کپی رایتنگ اهمیت می‌دهند چیست.
در حال حاضر بیش از ۲۷ میلیون محتوا روزانه در وب منتشر می‌شود. ۲۷ میلیون عدد قابل تاملی است و نشان‌دهنده این است که دوام آوردن در بازاری با این وسعت دشوار خواهد بود. به همین جهت است که برندها از متخصصینی کمک می‌گیرند که در نتایج گوگل رتبه‌ خوبی به دست آورند؛ مشتریان بیش‌تری جذب کنند و بتوانند صدای برند آن‌ها را به مخاطبین بیش‌تری برسانند.
کپی‌رایتینگ را می‌توان مقوله‌ای در بازاریابی درونگرا محسوب کرد. البته کپی‌رایترهایی که برای مواردی هم‌چون تبلیغات کلیکی به تولید محتوا می‌پردازند در حوزه بازاریابی برونگرا فعالیت می‌کنند. اما با یک نگاه کل‌نگر وقتی یک کپی‌رایتر با استفاده از ابزارهایی چون وبلاگ‌نویسی، نوشتن مقاله، ساخت اینفوگرافیک و… سعی در تولید محتوای ارزشمند برای جذب مخاطب دارد فعالیتش در حوزه بازاریابی درونگرا قرار می‌گیرد.
شاید بپرسید اهمیت این فعالیت‌ها در چیست؟
سوال خوبی است. امروزه ۶۳ درصد از کاربران اینترنت در سراسر جهان قبل از این که تصمیم به خرید کالایی بگیرند برای تحقیق در مورد کالا به نتایج موتورهای جست‌وجو اعتماد می‌کنند. کاربران اینترنت در ماه چیزی بیش از ۱۲ میلیارد جست‌وجو انجام می‌دهند. ضمن این که نرخ کلیک خوردن تبلیغاتی پولی فقط در حد ۲ درصد است.
کپی‌رایتر

وقت آن است که کسب‌وکارها، بازاریابی محتوا را به عنوان یک ابزار قدرت‌مند برای جذب مخاطب به کار گیرند. برای یک بازریابی محتوا مناسب شما به کپی‌رایترهایی نیاز دارید که محتوایی دقیق و هدف‌مند برای کسب‌وکار شما تولید کنند.

بهترین طراحی سایت در اصفهان