روزهایی که کلمات کلیدی تنها تکنیک سئو SEO بودند و اهمیتی داشتند بسیار گذشته و دور هستند

احتمالاً صدها بار شنیده‌اید که بهینه‌سازی موتور جستجو ( SEO )  ابزاری اساسی برای بازاریابی دیجیتال است

حتی اگر فهم پایه‌ای از آنچه که شامل سئو می‌شود داشته باشید، ممکن است هنوز درک کاملی از این موجود پیچیده و چند‌وجهی نداشته باشید.

سئو از چندین عنصر مختلف تشکیل شده و دانستن اینکه آنها چگونه و چه کار می‌کنند برای فهم این که چرا SEO بسیار مهم است کلیدی هستند.

SEO

سئو

به طور خلاصه، سئو بسیار مهم است زیرا باعث می شود وب سایت شما قابل مشاهده‌تر باشد، و این به معنی ترافیک بیشتر و فرصت های بیشتر برای تبدیل چشم اندازها به مشتریان است.

همچنین ابزاری با ارزش برای ایجاد آگاهی از برند، ایجاد روابط با آینده نگری و مطرح نمودن خود به عنوان یک متخصص معتبر و قابل اعتماد در زمینه تخصص شماست.

بنابراین بدون اتلاف وقت، در اینجا هر چیز که شما باید درباره SEO بدانید و اینکه چرا در دنیای دیجیتال امروزی بسیار مهم است ارائه می‌شود.

عناصر کلیدی سئو

واژه‌های کلیدی                      

روزهایی که کلمات کلیدی تنها تکنیک SEO بودند و اهمیتی داشتند بسیار گذشته و دور هستند،

اما این بدان معنی نیست که آنها مهم نیستند,

تفاوت در این است که امروزه کلمات کلیدی باید به خوبی مورد تحقیق  قرار بگیرند و بسیار دقیق در محتوای شما استفاده شوند تا بتوانند مؤثر باشند.

اما کلمات کلیدی دقیقاً چیست؟

کلمات کلیدی عباراتی هستند که مشتریان احتمالی برای یافتن مطالب از آنها استفاده می‌کنند،

و مارک های تجاری (برندها) می‌توانند از آن استفاده کنند تا با مشتریانی که به دنبال محصولات و خدمات آنها هستند ارتباط برقرار کنند.

هنگام تحقیق در مورد کلمات کلیدی، مهم است که به دنبال آنهایی باشید که میزان جستجوی بالایی دارند و رقابت کمتری دارند.

و همچنین انتخاب کلمات کلیدی با دامنه کوتاه (مانند گل)، کلمات کلیدی با دامنه بلند (مانند گل نرگس برای فروش) و کلمات کلیدی محلی (مانند گل نرگس فروشی در تهران) برای بازدهی بهتر در محتوای شما مفید باشد.

همچنین می توانید از کلمات کلیدی برای بهینه سازی همه عناوین، نشانی‌های اینترنتی(URL) و سایر عناصر سئو در صفحه (On page SEO) خود استفاده کنید.

 

محتوا

محتوا بخش مهمی از SEO است زیرا مانند وسیله نقلیه‌ای است که شما برای درگیرسازی و جذب مخاطبان از آن استفاده می‌کنید.

به عنوان مثال،

اگر شما صاحب یک مهدکودک هستید و می‌خواهید بازدید  سایت خود را افزایش دهید، ممکن است یک سری وبلاگ درباره باغبانی، گونه‌های حیوانات، نکاتی درباره رشد و موارد دیگر منتشر کنید.

وقتی شخصی که می خواهد از باغبانی اطلاعاتی کسب کند، و با سرچ گوگل به دنبال آن اطلاعات بود، وبلاگ شما پیش رو آن شخص می‌آید، و شما می‌توانید با ارائه اطلاعات ارزشمند، با آن مشتری احتمالی ارتباط برقرار کنید.

وقتی که زمان نیاز مشتری به مهدکودک پیش بیاید، شما اولین مهد کودک خواهید بود که به ذهن او خطور خواهیدکرد.

محتوای امروز باید آموزشی، اما جالب، مرتبط، جذاب و قابل اشتراک‌گذاری باشد.

محتوا در فرم‌های مختلفی ارائه می‌گردد، شامل:

محتوای وبسایت

ویدیو

بلاگ

اینفوگرافیک

پادکست

کتاب صوتی

پست‌های شبکه‌های اجتماعی

سئو خارج از صفحه

سئو خارج از صفحه شامل شیوه‌های بهینه‌سازی خارجی است که به جای آن که روی سایت شما اتفاق  بیفتد خارج از آن اتفاق می‌افتد.

تکنیک اصلی مورد استفاده برای سئو خارج از صفحه، ایجاد بک لینک است

زیرا لینک‌های باکیفیت به سایت شما از سایت‌های خارجی به موتورهای جستجو می‌گویند که سایت شما با ارزش و با کیفیت است و این اقتدار را ایجاد می‌کند.

تاکتیک‌های زیادی برای ایجاد بک لینک وجود دارد، و برخی از بهترین روش‌های فعلی شامل وبلاگ‌نویسیِ میهمان، ایجاد تعداد زیادی از اینفوگرافیک‌ها که به اشتراک گذاشته می‌شوند، و ذکر اینفلوئنسرها در محتوای شما می‌باشد.

سئو محلی

سئوی محلی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود زیرا بیشتر و بیشتر افراد از دستگاه‌های همراه برای جستجو استفاده می‌کنند.

این روزها ، 57٪ از کل جستجوها  از طریق تبلت  و تلفن‌های هوشمند انجام می‌شود و نیمی از این جستجوها دارای هدف محلی هستند.

اگر به عنوان مثال صاحب یک رستوران هستید، پس SEO محلی اطمینان می‌دهد که وقتی افراد منطقه شما به دنبال بهترین رستوران‌های شهر می‌گردند، به سایت شما می‌آیند.

در کنار استفاده از کلمات کلیدی محلی، سایر شیوه های محلی SEO شامل به‌کارگیری لیست‌های محلی، ایجاد صفحات خاص برای سایت شما و ایجاد صفحات برای مشاغل خود در Google My Business  و Google Maps می‌باشد.

بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو ( SEM ) به تلاش‌های بازاریابی پولی اشاره دارد و شامل مواردی مانند تبلیغات بومی، Google Ad Words، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی، پرداخت به ازای هر کلیک، تبلیغات خرید Google، تبلیغات بنری و سایر موارد می‌شود.

اگرچه SEM معمولاً جزء اصلی یک استراتژی جامع سئو نیست، اما جایگاه خودش را دارد زیرا می‌تواند به شما در رسیدن به مخاطبان جدید و بسیار هدفمند کمک کند.

درک اهمیت سئو برای کسب و کارهای مدرن

بازدید و رتبه بندی

یكی از مهمترین كاركردهای سئو، افزایش بازدید است،

به این معنی که هنگامی که مشتریان بالقوه به جستجوی چیزی كه شما ارائه می‌كنید بپردازند شما را پیدا کنند.

میزان بازدید مستقیماً با رتبه شما مرتبط است, هرچه در صفحه نتیجه موتور جستجو ( SERP ) رتبه بالاتری داشته باشید، احتمال دیده شدن شما و کلیک کردن به سایت شما بیشتر است.

هرچه تلاش‌های سئو شما موثرتر باشد، رتبه شما بالاتر خواهد بود و بازدید شما نیز بهتر خواهد بود، این به ویژه وقتی مهم است که توجه داشته باشید یک چهارم از کاربران وب هرگز بر روی نتایج بعد از اول کلیک نمی‌کنند.

 

ترافیک وبسایت

افزایش ترافیک وبسایت یکی از اهداف اصلی سئو است و شما هنگام افزایش بازدید و رتبه بندی، ترافیک را افزایش می‌دهید.

این موضوع را برای لحظه‌ای در نظر بگیرید: تقریبا 33٪ از کلیک‌ها به صفحه رتبه‌بندی اول می‌روند و پنج صفحه اول لیست بیش از 75٪ از کلیه کلیک‌ها را بدست می‌آورند.

اگر می‌خواهید وبسایت شما را از طریق موتور جستجو پیدا کنند، پس به شیوه‌های SEO  نیاز دارید که به شما کمک می‌کند در بین پنج موقعیت برتر و در حالت ایده‌آل در شماره یک قرار بگیرید.

اقتدار

مفهوم اقتدار در سئو نسبتاً جدید است، اما برای موتورهای جستجو اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا برای کاربران وب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در اصل، اقتدار بدان معنی است که وب سایت شما قابل اعتماد، با کیفیت بالا، مرتبط است و چیزی برای ارائه دارد.

هرچه سایت شما اقتدار بیشتری داشته باشد، رتبه شما بالاتر خواهد بود و مشتریان احتمالی بیشتری به برند شما اعتماد خواهند نمود.

ایجاد یک تجربه بازدید کننده بهتر

یکی دیگر از دلایلی که اهمیت  سئو را بالا می‌برد این است که تمام مدت زمانی که شما صرف تولید محتوای عالی می‌کنید و سایت خود را با سئو درون صفحه بهینه‌سازی می‌کنید، قابلیت استفاده از سایت خود را بهبود می‌بخشید

و این یک تجربه خوب را برای مشتری و مثبت ایجاد می‌کند.

به عنوان مثال:

هنگامی که شما اقدام به ریسپانسیو سازی سایت خود می‌کنید، این امکان را برای همه بازدید کنندگانی که با موبایل و همچنین افرادی که از لپ تاپ یا رایانه خانگی از سایت شما بازدید می‌کنند، تسهیل خواهد کرد.

به همین ترتیب، با افزایش سرعت بارگذاری صفحه، میزان خروج از صفحه ( bounce rate ) خود را کاهش داده و بازدید کنندگان را ترغیب می‌کنید تا مدت بیشتری در سایت شما بگذرانند.

تقریبا 50٪ از مصرف کنندگان انتظار دارند که یک صفحه در عرض دو ثانیه بارگیری شود و هرچه مدت زمان بارگیری بیشتر باشد، میزان خروج از صفحه ( bounce rate ) بیشتر و نرخ تبدیل‌های شما کمتر است.

رشد

در پایان، مهمترین دلیل که بر ضرورت SEO تاکید می‌کند این است که می‌تواند به شما در رسیدن به بسیاری از اهداف کسب و کارتان کمک کند.

SEO می تواند به شما در ایجاد روابط بهتر با مخاطبان خود، بهبود تجربه مشتری، افزایش اقتدار سایت شما، به هدایت افراد بیشتر به سایت شما کمک کند.

به شما امتیاز بیشتری برای رقابت و افزایش نرخ تبدیل می‌دهد، این یعنی فروش بیشتر ، مشتریان وفادارتر و بیشتر و رشد برای تجارت شما.

موتورهای جستجو جایزالخطا هستند

نکته آخر قابل ذکر این است که سئو بسیار مهم است زیرا موتورهای جستجو کامل نیستند و اگر شما برای مقابله با خطاهای آنها اقدامی نکردید، وبسایت شما بهای آن را پرداخت می‌کند.

به عنوان مثال، اگر سایتی ساختار لینک مناسبی نداشته باشد، ممکن است موتورهای جستجو نتوانند سایت را به درستی خزیده و ایندکس کنند، و این می‌تواند رتبه‌بندی را پایین بیاورد.

علاوه بر این، خطاهای کد نویسی می تواند موتورهای جستجو را به طور کامل مسدود کند، رتبه دهی به سایت شما را غیرممکن سازد بدون توجه به اینکه چه مدت زمان دیگری را برای سایر فعالیت‌های سئو صرف کردید

سایر نقاطی که معمولا موتورهای جستجو می توانند با مشکل مواجه شوند عبارتند از:

صفحات کپی

فرم‌ها

عکس‌ها، فلش، ویدیوها، فایل‌های صوتی و دیگر محتواهای غیر متنی

زبان و معناشناسی

نکته‌های پایانی

همانطور که مشاهده می‌کنید ، SEO یک کار پیچیده است که تکنیک‌های مختلف، تاکتیک ها و بهترین روش ها را در بر می‌گیرد.

علاوه بر این، با ظهور فن‌آوری‌های جدید، این روش‌ها همیشه با تغییر رفتارهای مصرف کننده و وب، در حال بهینه‌سازی  هستند و موتورهای جستجو الگوریتم های خود را تغییر می‌دهند.

با همه این احوال، SEO هنوز هم برای هر شغلی که می‌خواهد به صورت آنلاین قابل مشاهده باشد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین تلاش‌های شما ارزش آن را دارند.

سئو می تواند به یک تجارت کمک کند تا اهداف زیادی از جمله اهداف مربوط به آگاهی از برند، ترافیک، نرخ تبدیل، تجربه مشتری و موارد دیگر را در دسترس ببیند،

به همین دلیل برای بازاریاب‌های دیجیتال بسیار مهم است که درک کاملی از SEO داشته باشند،  بدانند چگونه می‌تواند به دستیابی به اهداف کمک کند، و بهترین اقدامات به روز برای دست‌یابی به عالی‌ترین نتیجه چیست.

برای انجام سئو سایت خود اینجا کلیک کنید